Skip to Content

No: 16

Tarih: 17/05/2017

Konu:“Suç Eşyası Yönetmeliği”nde değişiklikler yapıldı.

17 Mayıs 2017 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelik ile 23.03.2016 tarihinde Resmî Gazete'de yayımlanmış olan "Suç Eşyası Yönetmeliği"nde ("Yönetmelik") aşağıdaki değişiklikler yapılmıştır:

İlgili Yönetmelik'in "Emanet bürosundaki iş ve işlemlerden, görevlendirilen müdür ile birlikte emanet memuru veya görevlendirilen zabıt kâtibi sorumludur." ibaresi bulunan 4. maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

"UYAP bilişim sisteminde belirlenen kayıtlara, sorumlu oldukları işlerle ilgili bilgi ve verileri tahsis amaçlarına uygun şekilde doğru, eksiksiz ve zamanında girmek, bu kayıtları kontrol ederek hata veya eksikliklerin giderilmesini sağlamak ve emanet bürosundaki diğer iş ve işlemleri yerine getirmekten, emanet bürosu personeli sorumludur. Eksikliklerin tespiti halinde ise ilgililer hakkında yasal işlem başlatılır."

26. maddesinin üçüncü fıkrası ise "UYAP bilişim sisteminde belirlenen kayıtlara, sorumlu oldukları işlerle ilgili bilgi ve verileri tahsis amaçlarına uygun şekilde doğru, eksiksiz ve zamanında girmek, bu kayıtları kontrol ederek hata veya eksikliklerin giderilmesini sağlamaktan emanet bürosu personeli sorumludur. Eksikliklerin tespiti halinde ise ilgililer hakkında yasal işlem başlatılır." şeklinde değiştirilmiştir.

Suç Eşyası Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, yayım tarihi olan 17.05.2017'de yürürlüğe girmiş olup, hükümlerini Adalet Bakanı yüretecektir.

 

 

Saygılarımızla,
Kuzey YMM ve Bağımsız Denetim A.Ş.
Erdal Çalıkoğlu


 

Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. EY ve/veya Kuzey YMM ve Bağımsız Denetim A.Ş.'ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

 Baskıya yolla

Başa Dön

İletişim:

Mehmet Küçükkaya
mehmet.kucukkaya@tr.ey.com
(212) 315 30 00

 

Ceylan Necipoğlu
ceylan.necipoglu@tr.ey.com
(212) 315 30 00

 

Esra Hazal Öncel
esra.oncel@tr.ey.com
(212) 315 30 00