No: 93

Tarih: 01/08/2017

Konu:İhraç malı taşıyan araçlara motorin tesliminde KDV ve ÖTV istisnasının uygulandığı sınır kapılarına yenileri eklendi.

Özet: 28 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/10467 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile ihraç malı taşıyan araçlara motorin teslimlerinde KDV ve ÖTV istisnasının uygulandığı sınır kapılarına yenileri eklenmiştir.

Buna göre söz konusu istisna; Çıldır Aktaş, Dilucu, Gürbulak, Hamzabeyli, İpsala, Kapıköy, Kapıkule ve Sarp kara sınır kapıları ile Alsancak, Ambarlı, Çeşme, Derince, Giresun, İskenderun, Karasu, Kepez, Mersin, Pendik, Samsun, Tekirdağ, Trabzon, Yalova ve Zonguldak deniz sınır kapılarında uygulanacaktır.

2017/10467sayılı Bakanlar Kurulu Kararı yayım tarihinde yürürlüğe girmiştir.


Katma Değer Vergisi Kanunu’nun “Transit Taşımacılık” başlıklı 14. maddesinin 3. fıkrası uyarınca; Bakanlar Kurulunca belirlenen sınır kapılarında Gümrük Kanunu’nun ihracat rejimi kapsamında yurt dışına çıkarılacak eşyayı taşıyan kamyon, çekici ve soğutucu ünitesine sahip yarı römorkların depolarına (araçların ve soğutucu ünitelerin standart yakıt deposu miktarlarını aşmamak kaydıyla) yalnızca yurt dışına çıkışlarında yapılacak motorin teslimi KDV’den istisnadır.

Aynı şekilde Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun 7/A maddesinde de Kanun’a ekli (I) sayılı listede yer alan 2710.19.41.00.11, 2710.19.41.00.13 ve 2710.19.45.00.12 G.T.İ.P. numaralı malların (motorin) aynı kapsamda teslimlerinin ÖTV’den istisna olduğu hükmü yer almaktadır.

Bu hükümler uyarınca özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi istisnası; Ambarlı, Mersin, Gürbulak, Çanakkale Kepez, Çeşme, Pendik, İpsala, Tekirdağ, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarındaki gümrüklü sahalarda uygulanmaktaydı.

28 Temmuz 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan ve aynı gün yürürlüğe giren 2017/10467 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile söz konusu sınır kapılarına yenileri eklenmiştir. Buna göre ÖTV Kanunu’nun 7/A maddesi ile KDV Kanunu’nun 14. maddesinin (3) numaralı fıkrası uyarınca özel tüketim vergisi ve katma değer vergisi istisnası, aşağıdaki listede yer alan kara ve deniz sınır kapılarındaki gümrüklü sahalarda uygulanacaktır:

Kara sınır kapıları

İli

Çıldır Aktaş

Ardahan

Dilucu

Iğdır

Gürbulak

Ağrı

Hamzabeyli

Edirne

İpsala

Edirne

Kapıköy

Van

Kapıkule

Edirne

Sarp

Artvin

 

Deniz sınır kapıları

İli

Alsancak

İzmir

Ambarlı

İstanbul

Çeşme

İzmir

Derince

Kocaeli

Giresun

Giresun

İskenderun

Hatay

Karasu

Sakarya

Kepez

Çanakkale

Mersin

Mersin

Pendik

İstanbul

Samsun

Samsun

Tekirdağ

Tekirdağ

Trabzon

Trabzon

Yalova

Yalova

Zonguldak

Zonguldak

 

Ancak 2017/10467 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nın 2. maddesi uyarınca yukarıdaki listede yer alan;

- Çıldır Aktaş, Dilucu, Kapıköy ve Sarp kara sınır kapıları ile

- Alsancak, Derince, Giresun, İskenderun, Karasu, Samsun, Trabzon, Yalova ve Zonguldak deniz sınır kapılarında

istisna uygulamasına, bu sınır kapılarındaki gümrüklü sahada akaryakıt istasyonlarının kurulduğunun ve genel güvenlik önlemlerinin alındığının, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının olumlu görüşü üzerine Maliye Bakanlığınca tespit edildiği tarihten itibaren başlanacaktır.

 

Saygılarımızla.
Kuzey Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.
Erdal Çalıkoğlu

 

 

 Yukarıda yer verilen açıklamalarımız, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. EY ve/veya Kuzey YMM ve Bağımsız Denetim A.Ş.’ye, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz.

 Baskıya yolla

Dosyayı İndir

Başa Dön

İletişim:

Nusrettin Yener
(Nusrettin.yener@tr.ey.com)
(212) 408 51 70